İş Fikirleri

Domain Al Sat Yöntemiyle Para Kazanmak

Domain al sat yapmak, 2000’li yılların başında ortaya çıkmış hem yeni hem de köklü iş fikirleri arasındadır. Domain ticareti, çok eski yıllardan beri devam etmekle birlikte pek çok kişiye de güzel kazançlar sağlamıştır. Biliyorsunuz ki, internetteki her bir web sitesinin belirli bir alan adı bulunmaktadır ve bu alan adlarına bazı firmalar talip olabilmektedir. Örneğin pizza.com adlı bir alan adınızın olduğunu düşünün, bu alan adına dünyadaki pek çok şirket milyonlarca dolar teklif edebilir. Bu ve bunun gibi pek çok alan adı satıldı ve satılmaya devam ediyor, peki domain al sat yapmak ne kadar para kazandırır? Domain alıp satarak ne kadar gelir elde edebilirsiniz?

Domain Al Sat Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Domain Nasıl Alınır?

İnternet üzerinde pek çok website alan adı satışı yapar, fakat bu siteler sadece boşta olan ve kimsenin henüz satın almadığı veya parasını ödemediği için boşa düştüğü alan adlarıdır. Eğer popüler bir alan adının hiç kimse tarafından alınmamış olduğunu düşünüyorsanız, domain satan çeşitli web sitelerine göz atabilirsiniz.

  • Godaddy.com
  • Wix.com
  • Turhost.com

Satın alınmış veya hali hazırda kullanımda olan bir alan adını satın alacaksanız, bu durumda alan adının sahibi ile iletişime geçmeniz gerekir. Alan adının sahibi, domaini açık artırmaya bırakmış olabilir, mutlaka kontrol etmenizi öneririm. Çeşitli domainler açık artırmaya bırakılarak fiyat teklifi alırlar. Sizlerde bu alan adlarına teklif vererek satın alabilirsiniz. Eğer alan adı çok yüksek gelir elde eden bir website olmuşsa veya bundan bir kazanç elde ediliyorsa çok yüksek teklifler gelebilir. 

Domain Nasıl Satılır?

Domain satabileceğiniz çok farklı platformlar vardır. İnternet üzerinde domain üzerine kurulmuş forumlar, websiteleri, youtube kanalları ve benzeri pek çok platform vardır. Buralarda domaininizi hızlı bir şekilde satamazsınız, fakat domain sitelerine daha uygun fiyattan satabilirsiniz.

  • Öncelikle alan adınızın değerini öğrenin. Örneğin herkesin talep ettiği bir alan adına sahip iseniz ve değeri belli ise, domaini alan adı firmalarına bildirin ve satmak istediğinizi fiyat teklifi beklediğinizi söyleyin.
  • Alan adı sahipleri, size kısa süre içerisinde fiyat teklifini verecek ve muhtemelen ederinin dörtte biri veya üçte biri gibi bir rakam olacaktır. Eğer satmak istiyorsanız, en hızlı bu yolla satabilirsiniz.
  • Eğer satmak için beklerseniz ve alıcı bulursanız o zaman domain al sat yapmak size çok büyük getiriler sağlayabilir.
  • Domainlere ilgilenen pek çok insan, kullanılmamış boşta bir domain arayışı içine girmektedirler.
  • Güzel bir domaini boşta bulduklarında hemen alırlar ve yatırım yaparlar.

Domain Al Sat Yöntemiyle Para Kazanmak yazımızı beğendiyseniz İş Fikirleri kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu