EkonomiKrediler

E-Devlet Üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgisi Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgisi Sorgulama

E-DEVLET ÜZERİNDEN KREDİ LİMİT VE BORÇ BİLGİSİ SORGULAMA

Dünya üzerinde neredeyse her ülkeyi etkisi altına alan salgın hastalık vatandaşların sağlıkları ile birlikte ekonomilerini de hayli olumsuz etkiledi. Korona virüse karşı alınan önlemlerle birlikte vatandaşa destek amaçlı bankaların da 6 ay geri ödemesiz kredi kampanyası mevcut. Bu kampanya ile vatandaşlara 1000-10000 lira arasında krediler verilmesi planlanıyor. Bu kredilere başvurmadan önce çoğu vatandaş kredi notunu merak ediyor. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulama ile kredi limit ve borç bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır

Buraya tıklayarak e-devlet ana sayfasını açın ve bu ekrandaki Giriş Yap butonu ile kimlik ve şifre bilgilerinizi gireceğiniz ekranı açın. T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra varsa  e-devlet şifreniz yoksa mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı giriş seçeneklerinden sahip olduğunuz ile girişinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgisi Sorgulama

Kredi Limit Ve Borç Bilgisi Nasıl Sorgulanır

E-devlete giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Risk Merkezi Raporu Başvurusu “ yazarak veya bu link üzerinden işleminize devam edebilirsiniz. Link üzerinden hizmeti veren kurum olan Türkiye Bankalar Birliği sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.  Her ay 1 ücretsiz rapor hakkınız bulunmaktadır. Eğer son bir ay içerisinde bu raporu oluşturmadıysanız açılan ekranın sağ üst köşesindeki  “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayanız. Yeni başvuru düğmesine tıkladığınızda size rapor türü olarak “Kredi Limit ve Borç Bilgileri raporu” ve “Çek Bilgileri raporu” olmak üzere iki seçenek sunulacak. Çek Bilgileri Raporu, karşılıksız çek, karşılıksız işlemi gerçekleştikten sonra ödenen çek ve ibrazında ödenen çek bilgilerinin yer aldığı rapordur. Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu, Risk Merkezine kayıtlı banka ve banka dışı finansal kuruluşlardan kullandığınız kredilerin limit ve borç bilgilerinin yer aldığı rapordur. Bu ekranda  “Kredi Limit ve Borç Bilgileri raporu ”nu seçip “devam et” butonuna basmanız gerekmektedir. Bu adımdan sonra önünüze başvuru bilgileri ekranı açılmaktadır bu ekranda kişisel bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir çünkü raporunuz hazırlandığında, bu sayfada görüntülenen cep telefonunuza gönderilecek olan şifre ile raporunuzu görüntüleyebileceksiniz. İletişim bilgilerinizin doğruluğunu teyit ettikten sonra ekrandaki “Başvur” düğmesine tıkladığınızda başvuru bilgileriniz Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilecek ve başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

E-Devlet Üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgisi Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği tarafından raporunuz hazırlandığında telefonunuza gönderilen bir sms ile bilgilendirmeniz yapılacaktır. İşleminiz birkaç dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından telefonunuza gelen şifre ile raporunuza ulaşabilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu ile toplam kredi dağılımı, geçmiş dönem yasal takip borçları ve geçmiş dönemlere ait kredi bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgisi Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu