Krediler

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu öğrenme, kredi başvurusu yapacak kişiler için son derece kritik bir öneme sahiptir. Findeks kredi notu nedir? Nasıl öğrenilir? aynı öneme sahip sorulardır. Bu yazımızda sizlerle bu soruların cevaplarını paylaşacağız.

Findeks Kredi Notu Öğrenme
Findeks Kredi Notu Öğrenme

Türkiye’deki bankaların dokuzunun ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nun kurduğu bireylere ve kurumsal firmalara hitap eden bir finans sektörüdür. Findeks kredi notu bireysel ya da ticari işlemler yapacak müşterilerin ödeme gücünün tespitidir. Kişiler Findeks’i kullanarak finansal durumunun takibini yapabilir ve bir finansal durumunda bir eksiklik varsa onu tespit edebilir. Findeks, kimlik doğrulaması önemli olup kimlik bilgileri kişisel bilgiler olup teyit için sizin onayınız olmadan herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmaz. Güncel cep telefonunuzun üzerinden çift taraflı doğrulama koduyla işlemler güvenli bir şekilde gerçekleşir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, kişilerin gelecek 1 yıl içerisindeki borçlarını ödeme gücünün belirlenmesi için hesaplanan nottur. Belirlenen kredi notu kredi işlemlerinin yanı sıra cep telefonu, beyaz eşya ve ev ya da araç kiralanırken de kullanılır. Bu kredi notunda etkili olan faktörler, kişilerin kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı halk dilinde maaş arkası hesabı gibi borçlarını düzenli ödeme durumuna göre hesaplanır.

Findeks Kredi Notu Aralığı Nedir?

Findeks kredi notu öğrenme aslında burada çok işinize yarayacaktır. Çünkü kredi notunuz ile hangi aralıkta olduğunuzu öğrenebilir ve daha bilinçli kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Findeks kredi notu 1-1900 arası müşteri düzenli ödeme durumuna göre değişir. Kredi notu 1’den 1900’e kadar çıktıkça müşteri riski azalır.0-500 puan aralığı kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür.500-800 puan aralığı kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak bankanın belirlediği koşulları gerçekleştirebilen kişilere kredi verilebilecek olan puan türüdür. 800-1100 puan aralığı kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur.1100-1400 puan aralığı borçlarını zamanında ödeyen kişilerin alabileceği puan türüdür. 1400 ve üzeri puan ise tüm bankalardan kredi kullanabilen ve düşük faiz ile kredi alabilen kişilerdir.

Riskli Müşteri Ne demektir?

Kredi, kredi kartı, kredili mevduat gibi borçlarını düzenli ödemeyen müşteri riskli müşteri sınıfındadır. Bu nedenle kredi notu düşük olacağı için bu ürünleri tekrar kullanması zordur. Ödemelerini düzenli ödeyen kişilerin kredi notları yüksek olacağından bu ürünleri devamlı kullanım açısından fazla bir sıkıntı yaşamayacaktır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu öğrenme yollarını sıralarsak; Findeks’in kendi sitesinden, bazı bankaların mobil bankacılık uygulamasından bakabileceğiniz gibi, şubelerden de bu konuda bilgi alabilirsiniz. Kredi notunuz genellikle kredi başvurularınız sırasında sizinle paylaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu