Ekonomi

Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse senedi fonu, BIST 100 ve BIST 30 içerisinde yer alan hisse senetlerine yatırım yapan ve buradaki hisse senetlerinin getirilerinden kar elde etmeyi amaçlayan yatırım fonlarıdır. Hisse senedi fonları, değişken getirili olarak adlandırılmakta birlikte yüksek riskli yatırım fonlarıdır. Yüksek riskli olmasına karşın, kazancı da bir o kadar fazladır.

Hisse Senedi Fonu Nedir?
Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse senedi fonlarına yatırım yapmak için, bir aracı kurum seçmeli ve aracı kurum aracılığı ile yatırım fonlarını almalısınız. Her aracı kurum, kendi uzmanlarının yönettiği fonları kurmaktadır, siz de buna bağlı bir yatırım fonu alabilirsiniz.

Hisse Senedi Fon Çeşitleri

Hisse senedi fon çeşitleri oldukça karmaşık olabilir. Eğer borsadan ve hisse senetlerinden anlamıyorsanız, lütfen bir uzman tavsiyesi almadan yatırım yapmayın.

  • Bankacılık Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Temettü Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Enerji Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Turizm Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Bankacılık Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Bankacılık endeksi hisse senedi fonu, BIST 100’de yer alan bankaların hisse senetlerine yatırım yapmaktadırlar. Bankalar, hisse senetlerini halka arz eder ve yatırımcılar da bu hisse senetlerine yatırım yaparlar. Eğer bankacılık sektörüne güveniyorsanız, bankacılık sektörünün geleceğinden eminseniz, yatırım yapmak sizin için uygun olabilir.

Temettü Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Temettü Endeksi hisse senedi fonu, yine borsa içerisinde yer alan ve temettü ödeyen 25 şirkete yatırım yapıldığı fonlara verilen isimdir. Eğer temettü ödemesi almak istiyor ve şirketlerin karından faydalanmak istiyorsanız, temettü hisselerine yatırım yapabilirsiniz. 

Enerji Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Enerji sektöründe yer alan, enerji üreten veya lojistiğini yapan firmalara yatırım yapılan hisse senedidir. Türkiye, enerjiyi ithal ettiği için, Türk Lirası değer kaybettiğinde enerji firmaları da doğal olarak zarar edebilmektedir ve buna bağlı olarak enerji sektöründe yer alan firmaların hisse senetleri değer kaybedebilmektedir.

Turizm Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu 

Turizm endeksi fonları, turizm sektöründe yer alan şirketlere yatırım yapmayı amaçlar. Türkiye’nin turizm geliri arttığında, turizmden elde edilen gelirin artacağı tahmin edildiğinde doğal olarak turizm sektörü de gelişir ve pazar payı büyür, bu sayede turizm şirketlerinin hisse senetleri de değer kazanır.

Hisse Senedi Fonu Alınmalı Mı?

Belirli bir şirkete değil de sektöre yatırım yapmak isteyenlerin muhakkak alması gereken bir yatırım fonudur. Ayrıca kendi başınıza yatırım yapmak riskli olabilir, yatırım fonlarında paranız, uzmanlar tarafından değerlendirilir. Eğer enflasyon üstü getiri istiyorsanız ve Türkiye’de bazı sektörlerin gelecek vadettiğini düşünüyorsanız, mutlaka hisse senedi almalı ve hisse senetlerine yatırım yapmalısınız. Hisse senetleri, dünyada en yüksek getiri sağlayan yatırım araçlarından biridir, bir de bunu uzman kontrolünde yaptığınızı hayal edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu