EkonomiKrediler

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Kredi notu (credit note) şahısların ve şirketlerin finansal durumu göze alınarak bazı algoritmalar sayesinde belirlenir. Sahip olduğunuz puan, aylık periyotlar ile sürekli güncellenmektedir. Kredi kartı ve kredi geri ödemelerinin düzenli yapılması başta olmak üzere, birçok faktör kredi notunuzun güncellenmesine olanak sağlar.

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

 

Süreç Nasıl İşler?

Kredi notu güncelleme sırasında sahip olduğunuz borç durumu ve finansal uygulamalar ile ilgili olarak bilgiler bankalar aracılığı ile kayıt bürolarına aktarılmaktadır. Bağımsız şekilde hizmet veren KKB’nin gerçekleştirdiği kredi puanlama sistemi aracılığı ile kredibilite ölçümü gerçekleştirmektedir. Türkiye’de yer alan banka, faktoring ve leasing verilerinin tamamı bu ölçümlerde kullanılmaktadır. Findeks kredi notu hesaplaması için tüm aktif yer alan kredilerinizin ve son 5 yıl içerisinde yapmış olduğunuz kredi bilgilerinin detayları baz alınır. Takip sürecinde yer alan ve ödenmemiş olan krediler 5 yıldan daha önce bulunsa bile rapora dahil edilmekte ve notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Son beş yıl içerisinde kredi kartı kullanan ya da kredi çeken her kişinin kredi notu yer almaktadır. Finansal işlemler sonrasında kişiye özel vadelerde kredi güncellenmesi yapılmaktadır.

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

 

Güncelleme Ne Zaman Yapılır?

Kredi notunuz KKB aracılığı ile aylık şekilde güncellenmektedir. Bununla beraber kredi raporunuz, günlük yapacağınız işlemlerde güncellenmeye dahil edilmektedir. Zira ölçüm uygulamasının yapılabilmesi için bankalar üzerinden veri alınması gerekmektedir. Bu verilerle günce kredi notu hesaplanmaktadır. Kredi konusunda güncelleme sıklığı işleme göre değişiklik göstermektedir. Finansal şirketlerin işlemlerinin raporları etkileme süresi iki günü bulmaktadır. Kişilerin finansal geçmişlerine göre kredi notlar farklı etki gösterebilir. Bu konuda örnek vermemiz gerekirse çok düşük bir kredi notu bulunan insanların bir ay kadar düzenli ödeme gerçekleştirmesi kredi notu puanı üzerinde küçük değişikliklerin olmasını sağlamaktadır. Kredi puanları üzerinde ciddi değişiklik olabilmesi için, uzun dönemler boyunca gününde ödeme gerçekleştirmek ve gecikme yaşanmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Üzerinde Artış Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı ekstrelerinin ödemesini gerçekleştirmek, kredi kartı limitlerini aşmamak ve devamlı olarak borçlanmamak kredi puanında artışa neden olmaktadır. Kredi notu üzerinde yer alan artış ilerleyen zamanlarda alınacak olan kredilerde avantaj sunabilmektedir. Bankalar üzerinden kredi notu konusunda bilgileri internet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Kredi sorgulamasını gerçekleştirerek sizde kredi notunuzu kolayca öğrenebilir ve puanınıza göre ne kadar kredi çekebileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu