EkonomiKrediler

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

KREDİ NOTU HESAPLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kredi kartı veya kredi için başvurduğunuz finansal kurumun başvurunuzu onaylamadan önce bakacakları en önemli ölçütlerden biri sahip olduğunuz kredi notunuzdur. Finansal tüm hareketlerinizin bulunduğu kredi notu Kredi Kayıt Bürosunca hesaplanır. Bankalarla olan geçmişinizin incelenmesi sonucu belirlenir. Daha önce kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartlarınızın ödemesinin düzenli olup olmadığı, kredi kullanan birine kefil olup olmadığınız, ne sıklıkta kredi veya kredi kartı talebinde bulunduğunuz gibi etkenler kredi notunuzu etkiliyor. Şimdiye kadar herhangi bir kredi veya kredi kartı kullanmamanız durumunda kredi notunuz “0” gözükebilir. Bu durum bankalarca tanınmadığınız anlamına geliyor ve incelemesini yapamadıkları bireylere kredi veya kredi kartı vermekten genellikle çekiniyorlar. Her bankanın risk alma stratejisi kendine has olsa da kredi notu hesaplanırken dikkat edilen başlıklar şu şekilde sıralanabilir:

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

KKB Skoru: Kredi kayıt bürosunda bulunan finansal kurumların ortak veri havuzunda kredi müşterilerine ait ödeme performansı, başka bankalara yaptığı kredi başvuruları, başvuru yaptığı kredilerin onay veya ret durumuna ait bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler sayesinde müşterinin bir KKB skoru oluşuyor ve bu skor da kredi notu hesaplanırken kullanılıyor.

Aylık Net Gelir: Bazı bankalarca aylık gelirden gider kalemlerini çıkararak bazı bankalarca ise toplam gelirin %30-35’i gibi ortalama bir rakam olarak hesaplanıyor.

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

Yaş: 18 yaş altı kişilere yasal olarak kredi verilemiyor. 65 yaş üstü kişilere de kredi verilmesi pek tercih edilmeyen bir durumdur bundan dolayı 18-65 yaş aralığındaki bireylerden de kariyer olarak daha yüksek mevkilere çıkılan 35-50 arası yaş grubuna en yüksek puan verilecek şekilde bir hesaplama yapılıyor.

Meslek: Bireyin mesleği eğitim durumu, aylık geliri, yaşam standartları gibi birçok bilgiye ışık tuttuğundan dolayı önemli parametrelerden biridir.

Toplam İş Deneyimi: Bireyin bilgi-becerisi dahilinde işinde edindiği tecrübe, bu tecrübeye dayalı kıdeminde ve mevkiindeki yükselişin tahmin edilebilirliğine imkan sunduğundan etkili parametrelerden biridir.

Son İşte Çalışma Süresi: Kişinin verdiği kararların kalıcılığı ve istikrarı hakkında bilgiler içerir.

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

Öğrenim Durumu: Yüksek öğrenim seviyesi sayesinde elde edilen mesleğin aylık geliri de yüksek olacağından size yüksek öğrenim seviyesi yüksek, düşük öğrenim seviyesi ise düşük puan olarak yansıyacaktır.

İkamet edilen evin aidiyeti: Kirada oturmak veya kendi evinde oturmak gelirin dağıtımında etkili bir unsurdur. Bireyin kendisine ait bir gayrimenkulünün olması kredi verilebilirliğini arttırmaktadır.

Bireye ait taşıt/taşıtlar: Yine bireye ait mal varlığını gösteren bir etken. Bazı durumlarda aracın markası dahi puanlamayı etkileyebiliyor.

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

Bireye ait kredi kartları: Farklı bankaların size kredi verip vermediği konusunda bilgi verdiğinden sahip olunan kredi kartına sahip olmak pozitif bir etken olarak değerlendiriliyor.

Çek/Senet Kayıtları: Yazılmış çekler, vade tarihinde ödenmiş veya ödenmemiş senetleri sayısı gibi sorgulamalar da puanlamayı etkiliyor.

İdari/Kanuni Takip Sorgusu: Finansal kurumlara olan herhangi bir borçtan dolayı daha önce idari veya kanuni takibe alınıp alınmamış olmak da kredi notunu etkileyen veriler arasındadır.

Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu