BankalarEkonomiKredi KartlarıKrediler

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Bankalardan kredi almak istediğinizde kredi notunuz incelenir. Yapılan bazı hatalar kredi notunun düşmesine sebep olur. Yapacağınız işlemlerin olumlu ve olumsuz yansımaları kredi kayıt bürosunda kayıt altında tutulur. Ödeme performansınız iyi değilse kredi notunuz düşüktür. Kredi notunu düşüren sebeplerini inceleyebilirsiniz.

Devlete Ait Borçlar

Ödenmeyen SGK ve vergi borçları kredi notunun düşmesine neden oluyor. Bu durumda borçları zamanında ödeyemediyseniz, borçlarınızı yapılandırarak kredi notunuzun düşmesini engelleyebilirsiniz.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Her Bankadan Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi almak istediğinizde internet, mobil bankacılık, SMS, telefon bankacılığı gibi işlemlerle hızlı kredi başvurusu yapılabiliyor. Kredi başvuru şartlarını incelemeden yapacağınız başvurular red cevabı alır. Bu durum kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Birden Fazla Kredi Kartı Başvuru

Kredi kartları gelir durumuna göre veriyor. Gelir durumu ile kredi limiti arasında büyük fark oluştuğu takdirde, kredi kartı başvurusu yaptığınızda red cevabı alırsınız. Alacağınız her red cevabı kredi notunuzu düşürecektir.

 

Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerinde Yaşanan Gecikmeler

Bankaya ait borçların zamanında ödenmesi gerekir. Ödemeler her ayın belirli günlerinde yapılır. Ekstreniz ne kadar küçük olursa olsun, mutlaka son ödeme tarihini geçirmeyin. Kredi kartların asgari ödeme seçeneği bulunuyor. Sürekli asgari ödeme seçeneği kredi notunu olumsuz şekilde etkiler.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Kefil Olmayın

Bir arkadaşınız kredi çekerken sizde kefil olabilirsiniz. Kefil olduğunuz kişi borcu ödemediğinde siz kefil olduğunuz için, borcu ödemek zorunda kalırsınız. Kefil olmak ve borçların ödenmemesi kredi notunuzu ciddi oranda etkiler.

Banka Hesabınızda Para Bulundurun

Bankada hesabınız bulunuyorsa, ufak miktarda para bulundurun. Hesap kartınızdan otomatik fatura ödeme talimatı verin. Yapacağınız bu işlemler kredi notunuzu olumlu şekilde etkiler. Banka hesabınızda hiç para bulundurulmaması, az da olsa kredi notunu olumsuz etkiler.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Bankalarla Hiç İşlem Yapmamak

Bankalarla hiçbir işlem yapmayan kişilerin kredi notu sıfır olarak kabul edilir. Küçük limitli kredi kartı alıp, bir adet otomatik ödeme talimatı verirseniz, kredi başvurularında kredi notunuz oluşabilir.

İkametgâh Adresi ve Telefon Numarası Değişikliği

Sürekli ikametgâh (adres) değişimi kredi notunu etkiler. Sabit bir adresinizin olmaması, kredi notu ve hukuki işlemler sırasında zor durumda kalır. Kredi başvuru formlarında en son bulunduğunuz adreste ne kadar süredir ikametgâh ettiğiniz, sorulduğunu unutmayın. Aynı şartlar cep telefon numaranız içinde geçerlidir. Sürekli cep telefon numarası değiştirirseniz kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu