BankalarEkonomiKrediler

Kredi Türleri Nelerdir? Kredi Hakkında Özet Bilgiler

Kredi Türleri

Yazıda Neler Var?

Kredi Nedir

Kredi, bireye belirli bir zaman sonra geri almak koşuluyla  verilen satın alma gücü veya bu gücün devredilmesi olarak tanımlanır. Bu nakdi kredidir. Fakat bankalar bir tüzel ya da gerçek kişi adına garanti ve kefalet vererek de kredilendirme yapabilir. Bu da gayrinakdi kredidir.

Kredi Türleri

Yaşadığımız dönemdeki ekonomik faaliyetlerin gerekliliklerinden dolayı çeşitli krediler vardır. Bu krediler bireyin yaşı, cinsiyeti, sosyal statüsü ve ihtiyacına göre değişmektedir. Örnek olarak, girişimciler için belli bir süre geri ödemesi olmayan Girişimci Kredisi veya yeni evlenecek çiftler için Evlilik Kredisi verilmektedir. Belirli kredi çeşitlerinde uzmanlaşmış bankalar da vardır. Günümüzde bulunan bazı kredi türleri şöyledir:

Kredi Türleri

İhtiyaç Kredisi: İhtiyaç kredisi günümüzde en çok başvurulan kredi türüdür. Bireysel kredi veya tüketici kredisi olarak da isimlendirilir. Düşük tutarda ve kısa vadedeki ihtiyaçları karşılamak için verilen ipotekli ya da ipoteksiz kredilerdir.

Konut Kredisi: Konut kredisi, kişilerin bir konut satın alacakları zaman başvurdukları ipotek konularak kullandırılan ve öteki kredi çeşitlerinden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutulan kredi türüdür. Konut kredisinde konut eksperinin belirlemiş olduğu değerin maksimum %80’ine kadar kredi kullanılabilir. Kalan tutar da alıcıdan peşinat olarak istenilir.

Kredi Türleri

Taşıt Kredisi: Taşıt kredisi, sıfır veya ikinci el araç alımlarını finanse etmek için başvurulan bireysel bir kredi çeşididir. Araç kredi vadesi boyunca banka tarafından ipotek altına alınır. Taşıt kredisinin ihtiyaç kredisine göre onaylama ihtimali daha yüksektir çünkü ipotekli bir kredi türüdür.

Bayram Kredisi: Bankaların bayram süreçlerinde tatil, ziyaret, alışveriş gibi artan harcamaların masraflarına yönelik olarak verdikleri dönemsel kampanya kredileridir. Bayram kredileri ihtiyaç kredileri bünyesinde verilen kredilerdir.

Evlilik Kredisi: Evlilik kredileri veya düğün kredileri, evlenmeyi düşünen çiftlerin masraflarını karşılamak için başvurdukları bir tür ihtiyaç kredisidir.

Kredi Türleri

İpotekli İhtiyaç kredisi: İpotekli ihtiyaç kredisi, belirli bir teminat karşılığı bireylere verilen bir kredi çeşididir. Yüksek tutarlı ihtiyaç kredileri genellikle ipotek ile verilmektedir. Taşıt ya da ev ve arsa gibi taşınmazlar ipoteğe alınabilir. Taşınmazların çeşidine göre alınabilecek ipotekli ihtiyaç kredisi tutarı değişmektedir. Örnek olarak imarlı arsa için ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi alınabilir.

Esnaf Kredisi: Küçük işletmeye sahip kişilerin işlerini geliştirmek için başvurabilecekleri bir kredi türüdür. KOBİ kredisi olarak da bilinir.

Öğrenci Kredisi: Eğitim kredisi adıyla da bilinen öğrenci kredisi öğrencilerin eğitim harcamalarını karşılayabilmesi için verilen bir çeşit ihtiyaç kredisidir. Düzenli bir geliri varsa öğrenciye verilebileceği gibi yoksa masraflarını karşılayan aile bireyine de bankalarca eğitim kredisi verilebilir. Yüksek öğrenime kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler bankların yanı sıra, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce verilen öğrenim kredisinden de faydanabilirler.

Kredi Türleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu