EkonomiKrediler

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi Yapılandırma Nedir

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, banka müşterisi olan ya da olmayan müşterilerin, çekmiş oldukları kredi taksitlerini dönem içerisinde düzenleme durumu olarak tanımlanabilen bir durumdur.

Bu durum genel olarak kişilerin ödeme zorluğu yaşadıkları ödeme dönemleri arasında ortaya çıkmakla birlikte, her banka, müşterilerine kredi yapılandırma imkânı vermemektedir.

Bankalar genel olarak ödenmesinde zorluk yaşanan kredi kartı borçları için müşterilerinin yapılandırmaya gitmesine imkân sağlamakla birlikte, bazı durumlarda müşterilerinin kredi taksitlerini de yapılandırmasına izin vermektedirler. Ancak genel olarak yapılandırma durumundan ziyade, bankalar genel olarak yüksek miktarlı krediler için ödemesiz dönem oluşturmaktadırlar.

Kredi Yapılandırma Nedir

Kredi Taksitlerinde Ödemesiz Dönem

Kredi yapılandırma sürecine girmek istemeyen ve genel olarak müşterilerinin ödemelerini aksatmadan yapmaları ve sicillerinin ya da kredi notlarının olumsuz etkilenmemesi için bankalar tarafından sağlanan bir kolaylık olarak tanımlanabilecek olan ödemesiz dönemler, bazı bankalar da hemen her kredi seçeneğini kapsamaktadır.

Ödemesiz dönem, genel olarak kredi seçenekleri için bankaların en başta oluşturduğu bir yapılandırma süreci olarak da ifade edilebilir. Bununla birlikte, bazı bankalar hemen her kredi çeşidi için müşterilerine ödemesiz dönem imkânı sunmaktadır.

Ödemesiz dönem, genel olarak müşterilerin krediye başvuru sürecinde belirlenen bir yöntem olmakla birlikte, başvurusu onaylanan krediler için ödeme planı hazırlanırken müşterilere bir seçenek olarak sunulmaktadır. Müşterinin durumuna göre kendine en uygun ödemesiz dönem aralığını seçebilmeleri için, bankalar birden fazla ödemesiz dönem aralığı koymaktadırlar.

Kredilerde ödeme süreci genel olarak aylık taksitler şeklinde ilerlese de bir çeşit ilk yapılandırma süreci olarak tanımlanabilecek ödemesiz dönemlerde, müşterinin tercihine ve bankanın onayına bağlı olarak 3 aylık ya da 6 aylık süreler olabilmektedir. Müşteriler, kendilerine en uygun dönem aralığını seçerek, kredinin onaylanması anından itibaren kredi ödemelerini yapılandırabilirler.

Kredi Yapılandırma Nedir

Vade Uzatarak Kredi Yapılandırma

Kredi yapılandırma seçeneklerinden biri sayılabilecek vade aralıkları, bazı durumlarda bankaların müşteri talebini kabul etmesi ve müşterinin de banka şartlarını kabul etmesi durumunda uzatılabilmektedir.

Uzatılan vade aralıkları, kredi taksitleri için bir yapılandırma işlemi sayılmaktadır. Bununla birlikte, örneğin vadesi 24 ay olan bir kredinin vade süresinin uzatılması talebi, bankanın ön gördüğü durumlarda uygulanacak faizin müşteri tarafından kabul edilmesi durumunda onaylanmaktadır.

Bu uygulama işleminin kabul edilmesi durumunda taksitlerde vade aralığına bağlı yapılandırılmaya gidilmiş olmakla birlikte, toplu ödeme yapılan bir dönem olması halinde, kalan borcun yeniden hesaplanarak müşterinin talebi ve bankanın onayı doğrultusunda, istenen vade aralıklarına eşit olarak paylaşımı yapılarak yapılandırılması da mümkündür.

Kredi Yapılandırma Nedir

Bankaların Taksit Yapılandırma Talebi

Kredi yapılandırma işlemleri içerisinde, banka talebine bağlı yapılandırma yapılabilmesi durumları da olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda, kişiler aylık taksit aralıkları tercih etmişse, öncelikli olarak ödemesiz dönem oluşturularak kredi taksitlerinin ve faizlerin yeninden hesaplanması yöntemine başvurulabilmektedir. Bu durum genel olarak banka müşterilerinin birkaç dönemi ödemesiz geçirmesinden kaynaklı olarak banka tarafından müşteriye yapılan bir öneri olarak da tanımlanabilir.

Bu durumda rağmen, banka müşterileri oluşturulmuş olan ödemesiz döneme rağmen kredi taksitlerini düzenli olarak ödemiyor ve dönem atlıyorsa, bankalar tekrar yapılandırma talebinde bulunabilir. Kredi taksitlerinin ödenebilmesi için, bazı durumlarda bankalar müşterilerinin kredi taksitlerini daha uzun vadelere yaymayı teklif ederek vade aralığını uzatırlar ve yapılandırma işlemine yönelirler.

Müşterinin yapılandırma talebini kabul etmesi, uygulanacak ek faiz oranlarını da kabul etmesi durumuna gelmekle birlikte, genel olarak bankalar müşterilerine ödeme kolaylığı sağlayabilmek ve zarara uğramamak için hemen her yolu denemektedir. Ancak birden fazla yapılandırma olması ve müşterilerin buna rağmen kredi taksitlerini vaktinde ödememesi ve dönem atlaması gibi durumlar, kişilerin hem sicilini hem de kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi Yapılandırma Nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu